Tarihçe

TÜRKİYE’nin dört bir yanından gelen, cesur kanser hastası çocukları tek çatı altında toplamak ve onları en iyi şekilde tedavi etmek için kurulan Kanserli Çocuklara Yardım Derneği, çocukların umudu olmaya devam ediyor.

SBÜ Dr.Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Hematoloji&Onkoloji Kliniği Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilk çocuk onkoloji ünitesi olarak 10 yataklı bir bölüm halinde kuruldu. 1993 yılında 22’ye çıkarılan yatak sayısıyla yandal uzmanlık eğitimi verme hakkını da elde etti. Türkiye’nin her yöresinden gelen ve hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için başka ünitelerce kabul edilemeyen kanserli çocuklara hizmet vermeye başladı.

Çocukluk çağı kanserlerinin oluşumunda genetik ve çevresel faktörler rol oynamaktadır. Bu hastalıkların tanımlanma ve tedavi süreci oldukça pahalıdır. Her geçen gün gelişen tedavi yöntemleri ile özellikle çocukluk çağı kanserlerinin önemli bir bölümünde bu hastalıktan kurtulmak kesinlikle mümkündür.

Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanından gelen, cesur kanser hastası çocukları, en iyi bilimsel yöntemlerle tedavi edebilmek için 1995 yılında Klinik Şefi Doç.Dr.Ulya ERTEM tarafından Kanserli Çocuklara Yardım Derneği- KANÇODER kuruldu ve günümüzde de faaliyetlerini sürdürmektedir. Kliniğimizde, hergün canlarını acıtan tıbbi girişimlere maruz kalan, ilaçların etkisi ile kusan ve saçları dökülen bu çocukların sevgi ve umut yüklü olduklarını gördük. Yokluğun ve çaresizliğin olgunlaştırdığı, bizlere hayat dersi verebilecek kadar bilge çocuklarımız ve aileleri için, maddi ve manevi desteğimizi gönüllülerimiz sayesinde de sürdürmekteyiz.

Çocuklarımız ve aileleri, kendilerini çaresiz hissettiklerinde bu hissi biraz olsun azaltabilmek ve bu cesur evlatlarımıza yardım edip onlara layık ortamlarda tedavi görmelerini sağlamak amacı ile 1995 yılından itibaren faaliyet gösteren KANÇODER ile kamu yararına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Derneğimizin gelirleri, hasta ve yoksul çocukların ailelerine yol ve ilaç parası olarak, bazı tanı yöntemleri için gider olarak, onkoloji kliniğinin tefrişi, hastalara bez ve temizlik maddesi temininde kullanılıyor. Ayrıca yılbaşı ve bayram gibi özel günlerde çocuklara yalnız olmadıklarını anlatabilmek amacıyla harcanıyor. Her geçen gün derneğimize üye olmak isteyip psikolojik yükü ağır olan çalışmalarımıza yardımcı olmaya çalışan ve çocuklarla yakından ilgilenip onlara en önemli ilaç olan sevgiyi vererek iyileşmelerine önemli katkılarda bulunan duyarlı insanlarla tanışıp çoğalıyoruz.

Sizleri de gönüllümüz olmaya çağırıyoruz.


Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Başkanı

Prof.Dr.Gürses ŞAHİN

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları

Doç.Dr.Şule YEŞİL - Doç.Dr.Ali FETTAH

Muhasebe

Sunay ÇETİNKAYA

Sekreter

Gülşen PEHLİVAN